Herpes – Genital Ülser

Erkek ve kadında genital bölgede ülser (yara şeklinde lezyon) ile belirti verir. Herpes Simpleks enfeksiyonu genital bölgede uçuk ile seyreden bir virüs hastalığıdır, görüntü olarak dudak çevresinde görülen uçuğa benzer. Genital bölgedeki uçukta Herpes virüsünün Tip2’si rol oynamaktadır.

Herpes virüsü bir kez vücuda alındığında belli dönemlerde tekrarlayıcı enfeksiyonlara yol açar. Ağrı, kaşıntı, yanma hissi, genital bölgede uçuk benzeri döküntülerle kendini gösterir. Özellikle vücut direnci düştüğü anda yakınmalar başlar. İlk atak genelde 2-3 hafta sürer. Daha sonra tekrarlayan ataklar 3-5 günde kendiliğinden geçer. Etkili tedavi yoktur. Hayat boyu ataklar yapar. Uçuk oluştuğunda bu virüse etkili krem, ilaç tedavisi kullanılarak yakınmalar azaltılabilir. Bazı kişiler uzun süreli virüse etkili ilaç tedavisinden fayda görür. Kadına geçiş olduğunda, doğum sırasında bebeğe bulaşarak ciddi problemlere neden olabilir. Prezervatif korunmada yetersizdir.

*KORUNMA

Cinsel yolla bulaşan tüm hastalıklarda olduğu gibi Herpes (Genital Ülser) ) hastalığından bireysel düzeyde korunmanın en etkili yolu hastalık riski taşıyan şüpheli kişilerle (çok sayıda partneri olan) ilişkiye girmekten kaçınmaktır. Ancak belirgin şekilde şüpheli olmayan birisi ile de cinsel ilişkide hastalık bulaşabileceği hatırlanmalıdır.

© Copyright 2020 OP. DR. YILMAZ SALATAN